Alkoholizm
Alkoholizm wiąże się z zahamowaniem rozwoju osobowości i energii twórczej. Energia życiowa nałogowca idzie w picie, w "zaczarowaną wodę", która ma rozwiązać za nas wszystkie problemy. Nikt tak po prostu nie pije bez przerwy, całymi dniami. To zbyt upokarzające. Zawsze jest jakiś powód: agresja wobec siebie (reakcja na przeżycia z dzieciństwa), brak zaufania do siebie i złe kontakty z innymi. Po alkoholu poznajemy naszą postawę wobec siebie, pojawiają się w nas roszczenia terytorialne; alkohol przytępia gry umysłu, zabija wyobraźnię, powoduje emocjonalną burzę i ucieczkę w znieczulenie. Hipnoza pomaga w wywoływaniu wstrętu i odrazy do picia, osłabia objawy abstynenckie i wzmacnia motywację do rzucenia nałogu.

Narkomania
Narkomania jest najczęściej objawem złych relacji z otoczeniem, to skutek nadopiekunczości rodziców, ale także jałowości i bezuczuciowości kontaktów. Niektórzy psychologowie uważają, że narkomania jest jednym ze skutków utraty wiary w tradycyjne wzorce rodzinne (troskliwa matka, ojciec-autorytet). Narkomania jest wyrazem potrzeby powrotu do łona matki (po zażyciu narkotyków podobno odczuwa się takie wrażenia),  - "złoty strzał" - to marzenie o ponownych narodzinach, zwycięstwie życia nad śmiercią, przełącznik, który ma uratować, ale najczęściej zabija. Narkomani to ludzie zwykle bardzo uczuciowi, "dragi" mają im pomóc odczulić tę nadwrażliwość. Podczas hipnozy pacjenta trzeba przekonać, że "droga w narkotyki" to zła metoda na stawienie czoła światu, że ten sam efekt można osiągnąć poprzez koncentrację, pracę z wyobraźnią, wzmocnienie chęci poznawczych.

Palenie papierosów
Palenie papierosów to zastępcza czynność uspokajająca (zamiast np. ssania kciuka). Czasem rozwiązaniem jest uświadomienie pacjentowi, że zaczął palić w wieku kilkunastu lat, bo chciał być dorosły, a teraz już nie musi nikomu tego udowadniać. Rzucenie palenia jest łatwiejsze niż stan po rzuceniu (sugestie abstynenckie tu są konieczne). Do tego też dołącza się afirmacje zdrowego oddechu i odżywiania, aby pacjent nadmiernie nie przytył.

Hazard nałogow
Hazard nałogowy to zwykle kompensacja kłopotów seksualnych (chcę zwyciężyć gdzie indziej). Skłonność do ryzyka to też brak wiary w wartości, brak poczucia korzeni i stabilizacji. Hazard to podświadome karanie siebie za bałaganiarskie życie. U ludzi o braku pewności istnieje tzw. przymus przegrywania - to także kara zadawana sobie (karzemy się za grę, choć w rzeczywistości wina tkwi w czymś innym). W hipnozie dochodzi się przyczyn tych restrykcji wobec siebie, wzmacnia się samoocenę i chęć do ustabilizowania życia.

Komputeromania
Komputeromania zaczyna dotyczyć już dzieci i powoduje zaburzenia osobowości. Cierpiący na nią ludzie nie potrafią się koncentrować, mają kłopoty z nauką, świat widzą w postaci "rozdrobnionej papki". Mają coraz większe problemy z kontaktami międzyludzkimi, spłycają się ich uczucia, wszelkie doznania stają się naskórkowe. Hipnoza pomaga zakodować informację, że komputer jest przydatnym narzędziem a nie realnym światem..