Moje doświadczenia z hipnozą
W 1972 r natrafiłem na książkę lekarza który odbywał po uzyskaniu dyplomu praktykę w wiejskim ośrodku. Tak wówczas się działo. Pewnego razu przyprowadzono do niego mężczyznę ok. 50 lat który Nie mógł się samodzielnie poruszać i był na pograniczu śmierci. Jego organizm nie przyjmował żadnych pokarmów funkcje życiowe podtrzymano kroplówkami. Nawet kiedy wypił trochę herbaty – wymiotował. Ten chory gdyż wspomniany lekarz miał ojca bioterapeutę. Kiedy lekarz zrozumiał brak możliwości leczenia lekami postanowił spróbować zastosowania metod medycyny niekonwencjonalnej czyli naturalnej. Po tygodniu chory był całkowicie zdrowy.

Od tego czas zająłem się zagadnieniami medycyny naturalnej. To jest naprawdę ogrom wiedzy. W komputerze mam ponad 800 książek z tego zakresu i około 500 w formie papierowej. Dopiero w połowie lat 1990 odważyłem się udzielać pomocy osobom potrzebującym. Dzisiaj młodzi są odważni i próbują „leczyć po kilku trzydniowych kursach”. W Tybecie trzeba ukończyć sześcioletnie studia medyczne i przez 8 lat uczyć się medycyny naturalnej. Zalecam więc ostrożność. Jestem aktualnie Prezesem Wielkopolskiego Stowarzyszenia Terapii Naturalnej w której działa wielu doświadczonych godnych polecenia terapeutów.

Czym jest hipnoza?
Hipnoza jest dokładnie snem na jawie, wywołanym z pomocą hipnotyzera i za zgodą pacjenta. Świadomość jest wówczas w stanie alfa, charakteryzującym się zwiększoną podatnością na sugestie. Jest to naturalne i bezpieczne zjawisko które każdemu się wielokrotnie przydarza. Termin hipnoza pojawił się w połowie XIX w. ale informacje na temat szczególnego stanu świadomości podobnego do snu, znajdujemy nawet w Biblii. W Egipcie i Grecji grubo przed naszą erą, istniały "świątynie snów" gdzie kapłani leczyli hipnozą. Później była to dziedzina zarezerwowana dla królów, który to monopol naruszył Paracelsus a za nim badali to zjawisko Baptiste von Helmut,  Athanasius Kircher, Anton Mesmer,  markiz de Puysegur,  Zygmunt Freud,  Mayers, Sperry, Jouvet, Black, Bowers, Ader, Mishin, Hans Selye, Milton Erocson  i wielu innych. Wszyscy ustalili naturalność stanu hipnozy dla wszystkich ludzi i wielu zwierząt. Wszystko czego się nauczyliśmy jest przechowywane w podświadomości. Podświadomość pozwala na automatyczne wykonywanie wyuczonych funkcji. Kiedy wykonujemy jakąś funkcję automatycznie, świadomy umysł oddala się od podświadomości i staje się prawdopodobne wchodzenie w stan hipnotyczny. Taki stan to podatność na sugestie. Taki stan pomaga osiągnąć hipnolog.Kiedy przy pomocy hipnologa aktywność fal mózgowych dojdzie do stanu theta czyli częstotliwości 4-8 Hz, wystąpi głęboki sen i jest możliwość kontrolowania prac organizmu w tym eliminowania utajonych emocji wywołujących zaburzenia pracy ciała fizycznego i psychicznego. To najbardziej istotna część wspólnej pracy hipnologa oraz osoby z problemami.

Podatność na hipnozę.
Podatność to zdolność do wchodzenia w stan hipnotyczny. Niewrażliwych na hipnozę a ściśle wymagających większej ilości sesji jest 5-10% populacji. W stan najgłębszy może wejść 40% populacji - im wyższy poziom inteligencji osoby tym wyższy jest procent osiągających pełen głęboki trans, reszta osiąga różne stany hipnozy, podatność nie jest stanem trwały dla danej osoby. W zależności od stanu emocjonalnego raz wchodzi w głęboki trans a innym razem tylko w płytki. W zasadzie za każdym razem dana osoba może osiągnąć głębszy stan transu. Podatność zmienia się w zależności od stosunków pomiędzy hipnotyzerem a hipnotyzowanym. Duże znaczenia
ma zaufanie.  Hipnotyzer ma możliwość stwierdzenia w jak głęboki trans wchodzi osoba bez względu na próby "udawania" . Można wyodrębnić trzy głębokości transu; lekki, średni, głęboki. W każdym stanie zachodzi kilka różniących się od siebie reakcji.
  

Hipnoza likwiduje problemy
Można śmiało powiedzieć, że hipnoza może odmienić życie. Począwszy od wyzbycia się nałogów aż do likwidacji blokad sprawiających, że nasze życie jest inne niż chcemy. Hipnoza to nie środek sam w sobie, to środek prowadzący do celu, do osiągnięcia duchowej równowagi do poszerzenia świadomości. Umysł składa się ze świadomości i podświadomości. Świadomość cały czas analizuje, porównuje, wyciąga wnioski. Podświadomość przyjmuje wszystko za pewnik, wszystko co otrzyma od świadomości uznaje za realne. Problemem jest wyższość świadomości która może błędnie przekazać informację do podświadomości i ta błędna informacja skutkuje negatywnie na nasze życie. Tutaj jest miejsce dla hipnozy. Za jej pomocą możemy dotrzeć do ukrytej w podświadomości błędnej informacji i dokonać korekty. Taka korekta na pewno pomoże w przypadkach dychawicy oskrzelowej, chorób wrzodowych przewodu pokarmowego, zaparcia, choroba nadciśnieniowa, częstoskurcz napadowy serca, niektóre choroby skóry, moczenie mimowolne i zaburzenia w oddawaniu moczu, bóle stawowe i mięśniowe, migreny, neuralgie, otyłość prosta, bezsenność, jąkanie, obgryzanie paznokci, zaburzeń nastroju i emocji (lęki, fobie, stres pourazowy), depresje, osobowość wielokrotna, ból, problemy w związkach, problem z samooceną, zaburzenia seksualne, nałogi(palenie, jedzenie, leki, alkohol)

Hipnoza jest bezpieczna
Osoby uczestniczące w doświadczeniach z hipnozą często mają różne obawy - czy obudzą się po seansie, czy nie wydadzą tajemnic których nie chcą wydać, czy nie zostaną zaprogramowane do działań nieetycznych, uzyskanie przez hipnotyzującego zbyt dużego wpływu nad hipnotyzowanym,  
Są  to obawy całkowicie i czym nieuzasadniona, ponieważ sen hipnotyczny znajduje się dostatecznie "blisko" snu normalnego i podmiot w pewnych warunkach może zasnąć zupełnie realnie. Jeżeli pozostawimy kogoś w transie, czyli w stanie głębokiego relaksu, wówczas dana osoba po upływie około jednej godziny samoczynnie przechodzą do snu normalnego obudzi się wypoczęta w pełnej formie fizycznej i psychicznej. Jest sprawdzone, że osoba poddająca się hipnozie nie wykona sugestii i poleceń sprzecznych z jej systemem wartości etycznych lub dla niej niebezpiecznych.  Warto też wiedzieć o braku możliwości zostania zahipnotyzowanym wbrew własnej woli. Żadne z prowadzonych badań nie wykazało szkodliwości hipnozy. Każdą czynność wykonamy lepiej i dokładniej kiedy mamy dobre samopoczucie. Hipnoza pozwala zbudować takie samopoczucie .